Kyokushin Karate
Čtvrtek, 29 Říjen 2009 09:28    PDF Tisk Email
Sosai_Mas_Oyama_m_r1_c1Nejprve se pokusme o malý výlet do historie. Tak jako se dá na jednu a tu samou horu vylézt několika způsoby, je možné studovat karate za pomoci různých stylů. A jestliže se zeptáte moudrého mistra, který styl je ten pravý, odpoví vám: "No přece tem, který právě cvičíš." Letmý pohled do historie říká, že veškerá bojová umění mají kořeny v Asii, konkrétně v Indii a potom v Číně. Kara-te-do (prázdný-ruka-cesta) tak, jak je vnímáno dnes, vzniklo zhruba před 250 lety na malém ostrově Okinawa, který je součástí Japonska. Tamější mistři zpracovali veškeré dostupné informace z čínských škol bojových umění a vyvinuli svůj vlastní styl, jinak též řečeno systém zvaný Okinawa Karate. Příčinou toho, že v různých oblastech ostrova Okinawa vzniklo mnoho škol a dalších jakoby "podstylů" byl fakt, že mistři preferovali různé formy boje, ač všichni čerpali z čínských bojových umění. Tak vznikly názvy škol a stylů ......¨
Představení ShinKyokushinKai karate.

Úvod-Historie:
ShinKyokushinKai Karate je mladým odvětvím sportovního karate. Vzniklo v polovině 20. století  
( 1954 - založeno první DOJO ) zásluhou zakladatele  Sosaie Masutatsu Oyamy ( 1923-1994 ), který se narodil v Koreji, ale v 15 letech se odstěhoval do Japonska, kde se začíná učit karate.
V Čechách je první oddíl ShinKyokushinKai karate založený počátkem roku 2001, malou skupinou kolem Mgr.Jiřího Žofčina( F.Sláma, D.Bilka,Ing.R.Csekés a později se přidávali a pomáhali další...) a tak dne  8.11.2002 v Šabine okr. Sokolov, zásluhou prezidenta asociace Mgr. Jiřího Žofčina, 2. Dan, vznikl první oficiální klub který byl po usilovné práci přijat do struktur bojových sportů v ČR a v roce 2003 na doporučení EKO (Evropská org.karate) do WKO (Světová org.Karate).J.Žofčin byl jmenován organizací WKO jako Country reprezentant v roce 2005 a v únoru 2009 prezidiem WKO, byl jmenován WKO Branch Chiefem pro Českou republiku. (jde o nejvyšší autoritu v kyokushin karate v daném regionu, která je odpovědna WKO za styl, rozvoj a vedení dané organizace v určené zemi-regionu..)    V současnosti má asociace 16 oddílů po celé ČR. Kompletní informace najdete na www.kyokushin-karate.cz.  
Slovo KyokushinKai se skládá ze třech slov:
* Kyoku ( vyslovuje se: kjoku ) - význam je konečný, poslední.
* Shin ( vyslovuje se: šin ) - význam je pravda.
* Kai ( vyslovuje se: kaj ) - význam je setkání nebo organizace.
Nejčastěji se slovní spojení „Kyokushin-Kai  překládá jako "Setkání s Poslední Pravdou".

Cíle ShinKyokushinKai karate:
Toto karate se nazývá i jako nejtvrdší karate protože se zápasí ( kumite ) s plným kontaktem. ShinKyokushinKai karate se nebrání novým znalostem, technikám, které se ukážou být v boji účinné. Používá již vyzkoušené metodiky z  podobných bojových sportů, jako je box, kick box, thajský box ale i z bezkontaktního sportovního karate. Kyokushin karate se snaží o skutečné vítězství a zároveň i výsledek ve sportovním zápase se stává spravedlivějším, nezávislým na subjektivním rozhodnutím rozhodčích. Žák tím, že zápasí  plným kontaktem je i reálněji připraven na případný konflikt v životě, říkáme tomu pouliční boj... Cílem je postupnou fyzickou, technickou a duševní přípravou se naučit účinně útočit, bránit a vydržet tvrdé zásahy soupeře. Na druhé straně toto karate tvrdě vyžaduje úctu, respekt, disciplínu a naprostou kázeň od všech svých členů.

Obsah tréninků a oblečení:
I zde se nosí Do-gi, bíle karatistické oblečení se znakem ShinKyokushinKai karate. Cvičí se bosí, při cvičném zápase ( RANDORI ) se používají chrániče rukou, holeně a nártu a u dětí ( do 14 let ) se přidává helma a někdy také chránič hrudi.(.. otázka pravidel a technické úrovně soutěže..).   

Průběh tréninku:
1. Rozcvičení a uvolnění.
2. Nácvik základních technik na místě a za pohybu ( KIHON ) a jejich kombinace ( kryty, údery, kopy, podmety, úhyby ).
3. Systém cvičení forem, zde se již cvičí předepsané kombinace pohybů ( KATA ).
4. Systém cvičných zápasů, od řízených forem až po volný zápas ( RANDORI ).
5. Nedílnou součástí je cvičení na boxerských pytlech,makiwarách, různých odrážečích, posilování a otužování úderových ploch. Připravenost závodníků a cvičících obecně se pak zkouší formou TAMESHIWARI  ( zkouška ), přerážením různých předmětů.

Jako v každém stylu karate i zde probíhají zkoušky technické vyspělosti. Začíná se žákovskými stupněmi od 10.kyu až do mistrovských, kde je nejvyšším 10.Dan.
Doporučujeme cvičit od 6-ti let až do věku jak, kdo uzná za vhodné ( do jakéhokoliv věku ). Samozřejmě se souhlasem lékaře protože tréninky bývají fyzicky velmi náročné.

Sportovní disciplíny:
Po sportovní stránce se soutěží ve dvou disciplínách a to KATA a KUMITE. V obou disciplínách soutěží ženy a muži zvlášť. Soutěž v KUMITE je rozdělen podle věkových a váhových kategorii. Ve sportovním zápase obecně platí, že rukou se smí útočit na celé tělo mimo hlavu a krk. Nohama lze napadnout kteroukoliv část těla ( mimo genitálie, páteř, klouby ). Nejmenší děti začínají zápasit v chráničích, které zakrývají skoro celé tělo. Postupně s vyššími věkovými kategoriemi se chrániče ubírají až do seniorských kategorii, kde mimo suspenzor a chránič zubů není povolený žádný chránič. Podrobné pravidla naleznete na www.kyokushin-karate.cz.
Aktualizováno ( Úterý, 10 Listopad 2009 22:34 )
 

Partner organizace

Banner

Partner organizace

Banner

Partner organizace

Banner

Partner organizace

Banner

Partner organizace

Banner